Dla kogo jest niebezpieczny orlistat: przeciwwskazania do stosowania leku.

przeciwwskazania do orlistat

W porównaniu z innymi środkami na odchudzanie Orlistat ma niewiele przeciwwskazań. Jest to spowodowane tym, że lekarstwo prawie nie jest wchłaniane przez organizm i nie wywiera systematycznego wpływu. Większa część aktywnego składnika usuwa się z organizmu w ciągu 6-8 godzin. Orlistat można stosować nawet u ludzi z zaburzeniami układu pokarmowego.

Mimo to istnieje szereg problemów ze zdrowiem, w razie których stosowanie preparatu jest niepożądane. Bardziej szczegółowo o przeciwwskazaniach do stosowania Orlistatu opowiemy w tym artykule.

Dolegliwości, w razie których nie wolno stosować leku odchudzającego:

Przeciwwskazaniem do stosowania Orlistatu są następne schorzenia:

 • Zespół złego wchłaniania – zaburzenie zdolności  przewodu pokarmowego do trawienia, transportu i wchłaniania składników odżywczych.
 • Cholestaza – zmniejszenie lub upośledzenie wytwarzania żółci i jej przepływu do prześwitu dwunastnicy wskutek jej dysfunkcji.

W razie innych schorzeń układu pokarmowego należy ostrożnie stosować Orlistat. Ludziom ze schorzeniami żołądka i jelita przed zakupem preparatu warto skonsultować się z lekarzem.

Także jest zakazane stosowanie Orlistatu u pacjentów, którym dolegają zaburzenia psychiczne związane z odżywianiem:

 • Anoreksja – rezygnacja z jedzenia przy obiektywnej potrzebie organizmu w odżywianiu.
 • Żarłoczność psychiczna – zaburzenie, przy którym pacjent regularnie objada się oraz stymuluje nienaturalne oczyszczenie układu pokarmowego (regularne stosowanie środków przeczyszczających, wywołanie wymiotów itd.).

Dla ludzi, u których nie stwierdzono wymienionych schorzeń, stosowanie Orlistatu będzie absolutnie bezpieczne. Badania kliniczne pokazały, że preparat nie wywołuje patologii nawet po długotrwałym stosowaniu (ponad 6 miesięcy).

Inne przeciwwskazania do stosowania Orlistatu.

Nie zaleca się stosować Orlistatu podczas ciąży i laktacji. Nie zostały przeprowadzone pełnocenne badania wpływu preparatu na organizm matki i dziecka, dlatego jest niemożliwe do przewidzenia, jakie będą skutki stosowania leku. Także nie wiadowo, czy przenika preparat na odchudzanie przez barierę łożyskową i w mleko kobiety.

Oprócz tego, Orlistatu nie wolno stosować dla leczenia nadwagi u nieletnich. Preparat może zaburzyć rozwój układu pokarmowego. Dlatego stosować lekarstwo wolno tylko po osiągnięciu 18 lat.

Kobiety i mężczyźni w wieku ponad 65 lat przed rozpoczęciem kursu stosowania Orlistatu muszą przejść badania medyczne. Specjalista może nieco zmienić dawkowanie preparatu w zależności od stanu zdrowia pacjentki.

Połączenie Orlistatu z rozpowszechnionymi lekarstwami.

Nie zaleca się stosować Orlistatu razem z cyklosporyną, pośrednimi antykoagulantami (warfaryną) i sitagliptinum. Ludziom, którzy potrzebują innych leków, warto skonsultować się z lekarzem przed zakupem Orlistatu. Stosowanie środka na odchudzanie może wymagać regulacji dawkowania leków, które obniżają poziom cukru lub cholesterolu.

Reakcje alergiczne

Ważnym przeciwwskazaniem do stosowania Orlistatu może być alergia na Orlistat lub każdy inny składnik lekarstwa. Tak, lek nie należy stosować u ludzi z nadwrażliwością do jednej z wymienionych poniżej substancji:

 • Celuloza mikrokrystaliczna;
 • Primogel;
 • Powidon;
 • Laurylosiarczan sodu;
 • Talk;
 • Żelatyna;
 • Dwutlenek tytanu;
 • Indygokarmin.

Ważne jest, żeby pamiętać, że człowiek może nawet nie podejrzewać tego lub innego schorzenia. Dlatego w razie nagłego pogorszenia samopoczucia w trakcie stosowania Orlistatu należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Jeśli dolegliwość została spowodowana oddziaływaniem preparatu, ewentualnie będzię potzrebne zmniejszenie dawkowania lub rezygnacja z jego stosowania.